Credit:

Eoin Duffy

This week in "Thanks, Internet" --- Aretha Franklin covers Adele, the New Yorker's cover goes GIF, Noah Ritter meets dinosaurs, a scarf goes missing, and horror movies return to television.

1. Aretha on Adele

Photoshopped Aretha Franklin got the internet's undividedattention with the lead single off her proximate covers album this week. The Queen of Soul hits refresh on Adele's "Rolling in the Deep," melding the hit with "Ain't No Mountain High Enough" in the third act. Aretha's voice may not be what it once was, but what's left is still nothing short of a national treasure.

2.An Animated Cover

Christoph Neimann's latest 'New Yorker' cover

Christoph Niemann wins again! Our favorite illustrator introduced theNew Yorker cover to the animated GIF just in time for a rainy New York introduction to October. "When I arrived in New York for the first time, it was pouring," the German-based artist tellsthe magazine. "Maybe that's why, to my mind, there's no place on earth where being stuck in traffic on a rainy day is more beautiful."We're now finishedtalking about Christoph Niemann.

3.Noah's World

You might remember Noah Ritter from the "Apparently" video. Ellen and her producers onceagain prove they know how to extend the shelf life of a viral video starby turning Ritter into a correspondent and sending him to a private preview ofWalking with Dinosaursin Los Angeles. The budding comic delivers gem after gem while meeting dinobots, savingthe best possible reference to boogers for last.

4. A Squirrel's Guide To The Universe

The Missing Scarf was one of the unexpected thrills of the program of Oscar-nominated shorts that screened in (a few) theaters early this year. The only problem was, you couldn't really watch it anywhere. That changed this week when Eoin Duffyposted her existential epicto Vimeo. George Takei narrates the story of a boxy squirrel's journey into the unknown. The animation stays playful and nothing is as it seems. Treat yourself.

5.Every Horror Movie on TV This October

Wednesday, October 1

12:00 a.m.Jurassic Park III, AMC

1:50 a.m.Red Dragon, HBO Signature

2:35 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy

3:00 a.m.In Their Skin, HBO2

2:00 p.m.Godzilla, AMC

2:00 p.m.The Dead, SYFY

3:00 p.m.Candyman III, Chiller

4:30 p.m.Dead Season, SYFY

5:00 p.m.Cravings, Chiller

5:25 p.m.The Last Exorcism Part II, Showtime

5:55 p.m.Constantine, HBO Zone

6:30 p.m.Halloween II(2009), SYFY

6:30 p.m.Death Proof, IFC

7:00 p.m.Absentia, Chiller

8:00 p.m.Planet Terror, IFC

9:00 p.m.Freddy vs. Jason, SYFY

9:00 p.m.Laid to Rest, Chiller

11:15 p.m.Death Proof, IFC

Thursday, October 2

1:25 a.m.Stoker, HBO Signature

2:00 a.m.The Faculty, HBO2

5:30 a.m.Poltergeist III, HBO Zone

10:45 a.m.Dance of the Dead, IFC

1:30 p.m.Night of the Demons, SYFY

1:50 p.m.Fallen, HBO Zone

2:10 p.m.The Witches,HBO Family

3:00 p.m.Chasing Sleep, Chiller

3:30 p.m.Halloween II(2009), SYFY

5:00 p.m.Waxwork II: Lost in Time, Chiller

5:20 p.m.Warm Bodies, HBO Comedy

6:00 p.m.Freddy vs. Jason, SYFY

7:00 p.m.Pumpkinhead 2, Chiller

9:00 p.m.Waxwork, Chiller

10:00 p.m.Aliens, Sundance

11:30 p.m.The Canterville Ghost, TCM

Friday, October 3

1:00 a.m.The Dead Zone, Sundance

1:30 a.m.A Place of One's Own, TCM

2:00 a.m.The Purge, HBO

3:00 a.m.Red Dragon, HBO2

7:00 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy

8:00 a.m.Ginger Snaps, Chiller

10:00 a.m.Aliens, Sundance

10:30 a.m.Cloned: The Recreator Chronicles, Chiller

11:55 a.m.The Conjuring, HBO Signature

12:00 p.m.The Bleeding, SYFY

12:30 p.m.The Visitors, Chiller

2:00 p.m.My Bloody Valentine, SYFY

3:00 p.m.The Last Exorcism, Chiller

3:45 p.m.28 Weeks Later, IFC

4:00 p.m.Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY

4:10 p.m.Red Dragon, HBO Zone

5:00 p.m.Candyman III, Chiller

6:00 p.m.Resident Evil: Extinction, SYFY

6:15 p.m.Seven Faces of Dr. Lao, TCM

7:00 p.m.Paintball, Chiller

8:00 p.m.Van Helsing, AMC

9:00 p.m.Grave Encounters 2, Chiller

11:00 p.m.Warm Bodies, HBO2

Saturday, October 4

1:05 a.m.Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY

1:30 a.m.Van Helsing, AMC

1:45 a.m.Teeth,HBO Signature

3:13 a.m.The Hills Have Eyes(2006), HBO2

5:05 a.m.Cry Wolf, HBO Signature

7:00 a.m.Monster House, Chiller

9:00 a.m.Christine, Chiller

11:00 a.m.Day of the Dead 2: Contagium, Chiller

12:00 p.m.The Mummy(1959), TCM

12:00 p.m.The Last Exorcism Part II, Showtime

1:00 p.m.Dead Before Dawn, Chiller

3:00 p.m.Resurrection County, Chiller

3:00 p.m.Peeping Tom, TCM

4:10 p.m.Constantine, HBO Zone

5:00 p.m.Hidden, Chiller

5:00 p.m.Resident Evil: Extinction, SYFY

7:00 p.m.Soul Survivors, Chiller

7:00 p.m.The Reaping, SYFY

9:00 p.m.Urban Legend, Chiller

11:00 p.m.Heavy Metal, Chiller

Sunday, October 5

1:00 a.m.Heavy Metal 2000, Chiller

2:35 a.m.The Conjuring, HBO

9:00 a.m.The Cursed, SYFY

11:00 a.m.Stephen King's Rose Red, SYFY

11:30 a.m.Warm Bodies, HBO2

2:00 p.m.Trollhunter, Chiller

2:25 p.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy

4:30 p.m.Elsewhere, Chiller

5:00 p.m.The Reaping, SYFY

5:50 p.m.Red Dragon, HBO Zone

7:00 p.m.Terror Trap, Chiller

9:00 p.m.Shutter, SYFY

9:00 p.m.The Second Arrival, Chiller

Monday, October 6

9:00 a.m.Stephen King's Rose Red, SYFY

10:45 a.m.The Children,IFC

12:30 p.m.The Eye, IFC

3:00 p.m.Psychosis, SYFY

3:00 p.m.The Thaw, Chiller

5:00 p.m.Death and Cremation, Chiller

5:25 p.m.The Witches,HBO Family

6:20 p.m.Warm Bodies, HBO Zone

7:00 p.m.Shutter, SYFY

7:00 p.m.Hush, Chiller

9:00 p.m.American Psycho, Chiller

11:00 p.m.My Soul to Take, SYFY

Tuesday, October 7

8:00 a.m.My Soul to Take, SYFY

2:30 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone

3:00 p.m.Razortooth, Chiller

5:00 p.m.Spiders 2: Breeding Ground, Chiller

7:00 p.m.The Arrival, Chiller

7:45 p.m.The Dead Zone, Sundance

9:00 p.m.Zombie Strippers, IFC

9:00 p.m.Black Cadillac, Chiller

Wednesday, October 8

12:20 a.m.The Hills Have Eyes(2006), HBO Zone

3:50 a.m.Poltergeist III, HBO Zone

7:25 a.m.Cry Wolf, HBO Signature

9:00 a.m.Hollow Man, AMC

11:30 a.m.Deep Blue Sea(1999), AMC

12:00 p.m.The Dead Zone, Sundance

2:00 p.m.Snakes on a Plane, AMC

3:00 p.m.Vile, Chiller

4:00 p.m.Van Helsing, AMC

5:00 p.m.Junkyard Dog, Chiller

7:00 p.m.The Monkey's Paw, Chiller

8:00 p.m.Warm Bodies, HBO Comedy

9:00 p.m.Madison County, Chiller

Thursday, October 9

12:00 a.m.Hostel, Showtime

1:50 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy

2:10 a.m.Deep Blue Sea(1999), AMC

9:00 a.m.Snakes on a Plane, AMC

9:55 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone

11:00 a.m.Van Helsing, AMC

3:00 p.m.Bram Stoker's Dracula's Guest, Chiller

3:00 p.m.The Conjuring, HBO Signature

5:00 p.m.Headspace, Chiller

6:00 p.m.The Uninvited, SYFY

7:00 p.m.Hideaway, Chiller

9:00 p.m.Flatliners, Chiller

10:30 p.m.The Conjuring, HBO Signature

Friday, October 10

12:15 a.m.Constantine, HBO 2

1:25 p.m.Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy

3:00 a.m.Manhunter, Showtime

7:00 a.m.The Monitor, Chiller

9:00 a.m.Paranormal Entity, Chiller

11:00 a.m.Descendants, Chiller

1:00 p.m.Devil's Playground, Chiller

3:00 p.m.Ghostmaker, Chiller

4:00 p.m.The Uninvited, SYFY

5:00 p.m.Bad Kids Go to Hell, Chiller

5:55 p.m.Constantine, HBO Zone

6:00 p.m.The Texas Chainsaw Massacre(1974), SYFY

6:30 p.m.The Last Exorcism Part II, Showtime

7:00 p.m.My Bloody Valentine, Chiller

7:15 p.m.Warm Bodies, HBO2

9:00 p.m.Animal, Chiller

9:30 p.m.Hostel, Showtime

Saturday, October 11

2:00 a.m.The Texas Chainsaw Massacre(1974), SYFY

5:50 a.m.Poltergeist III, HBO Zone

6:00 a.m.ABCs of Death, Chiller

8:30 a.m.Gacy, Chiller

9:00 a.m.Aliens, Sundance

10:30 a.m.Vanishing on 7th Street, Chiller

12:00 p.m.The Curse of the Mummy's Tomb, TCM

12:30 p.m.The City of Lost Children, Chiller

2:05 p.m.The Witches,HBO Family

2:30 p.m.Chernobyl Diaries, SYFY

3:00 p.m.Tormented, Chiller

3:30 p.m.Red Dragon, HBO Zone

4:40 p.m.Halloween II(2009), SYFY

5:00 p.m.Don't Be Afraid of the Dark, Chiller

5:45 p.m.Fallen, HBO Zone

7:00 p.m.Freddy vs. Jason, SYFY

7:00 p.m.Open House, Chiller

9:00 p.m.Texas Chainsaw Massacre(2003), SYFY

9:00 p.m.Vacancy, Chiller

11:00 p.m.Hostel, Part II, SYFY

Sunday, October 12

1:00 a.m.Chernobyl Diaries, SYFY

2:15 a.m.Blacula, TCM

2:30 a.m.Aliens, Sundance

3:00 a.m.Teeth,HBO Signature

3:00 a.m.The Bleeding, SYFY

3:25 a.m.The Hills Have Eyes(2006), HBO Zone

4:00 a.m.Scream, Blacula Scream, TCM

4:35 a.m.Cry Wolf, HBO Signature

5:25 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy

9:00 p.m.Stoker, HBO Signature

10:30 a.m.Night of the Demons, SYFY

12:30 p.m.Halloween II(2009), SYFY

2:00 p.m.The Lost, Chiller

3:00 p.m.Stir of Echoes, Sundance

3:00 p.m.Hostel Part II, SYFY

4:30 p.m.The Woman, Chiller

5:00 p.m.Freddy vs. Jason, SYFY

5:15 p.m.They Live, Sundance

7:00 p.m.Texas Chainsaw Massacre(2003), SYFY

7:00 p.m.Seventh Moon, Chiller

9:00 p.m.The Fog(2005) SYFY

9:00 p.m.13 Eerie, Chiller

9:45 p.m.Warm Bodies, HBO Comedy

Monday, October 13

1:00 a.m.They Live, Sundance

1:00 a.m.The Haunting in Connecticut, SYFY

3:00 a.m.Dead Like Me, SYFY

4:25 a.m.Tales from the Hood, HBO Zone

11:00 a.m.Dracula 2000, SYFY

12:00 p.m.Warm Bodies, HBO2

3:00 p.m.Monster House, Chiller

5:00 p.m.The Haunting in Connecticut, SYFY

5:00 p.m.Blood and Donuts, Chiller

7:00 p.m.The Fog(2005), SYFY

7:00 p.m.A Nightmare on Elm Street(1984), IFC

7:00 p.m.Banshee!!!, Chiller

8:10 a.m.Cry Wolf, HBO Signature

9:00 p.m.The Conjuring, HBO Signature

9:00 p.m.The Wolfman(2010), SYFY

9:00 p.m.The Exorcist, IFC

9:00 p.m.Frankenstein(2004), Chiller

11:00 p.m.Freddy vs. Jason, SYFY

11:45 p.m.The Last Exorcism, IFC

Tuesday, October 14

1:00 a.m.The Wolfman(2010), SYFY

1:30 a.m.The Faculty, HBO2

3:25 a.m.Saw II, Showtime

5:15 a.m.Fallen, HBO Zone

10:00 a.m.Freddy vs. Jason, SYFY

3:00 p.m.Last Night, Chiller

5:00 p.m.House Hunting, Chiller

7:00 p.m.Watermen, Chiller

9:00 a.m.Gangsters, Guns, and Zombies, Chiller

Wednesday, October 15

2:00 a.m.The Hills Have Eyes(2006), HBO Zone

2:00 a.m.Hybrid, SYFY

5:25 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone

7:30 a.m.Warm Bodies, HBO Comedy

10:30 a.m.Cry Wolf, HBO

1:30 p.m.Manhunter, Showtime

3:00 p.m.Cravings, Chiller

5:00 p.m.Shattered Lives, Chiller

7:00 p.m.Vacancy 2: The First Cut, Chiller

9:00 p.m.Bloodwork, Chiller

11:45 p.m.Zombie Strippers, IFC

Thursday, October 16

3:10 a.m.Blade, HBO

7:05 p.m.Red Dragon, HBO Zone

3:00 p.m.A Little Bit Zombie, Chiller

3:40 p.m.Constantine, HBO Zone

5:00 p.m.Dead Before Dawn, Chiller

Friday, October 17

1:00 a.m.Needful Things, AMC

3:30 a.m.Graveyard Shift(1990), AMC

4:10 a.m.War Wolves, SYFY

8:00 a.m.Nine Miles Down, Chiller

9:00 a.m.Graveyard Shift(1990), AMC

9:30 a.m.Dracula 2000, SYFY

10:00 a.m.Wolf Town, Chiller

11:00 a.m.Silver Bullet, AMC

11:30 a.m.Wes Craven Presents: Dracula II Ascension, SYFY

12:00 a.m.Trollhunter, Chiller

1:00 p.m.Thinner, AMC

2:30 p.m.Dance of the Dead, IFC

2:30 p.m.Let the Right One In, Chiller

3:00 p.m.Cujo, AMC

5:00 p.m.Dreamcatcher, AMC

5:00 p.m.Truth or Die, Chiller

6:00 p.m.Drive Angry, SYFY

7:00 p.m.Nailbiter, Chiller

8:00 p.m.Firestarter, AMC

9:00 p.m.Lovely Molly, Chiller

10:30 p.m.Children of the Corn, AMC

Saturday, October 18

1:00 a.m.Stoker, HBO Signature

1:00 a.m.Dracula 2000, SYFY

2:30 a.m.Riding the Bullet, AMC

2:50 a.m.Warm Bodies, HBO Comedy

3:00 a.m.Wes Craven Presents: Dracula II Ascension, SYFY

6:00 a.m.Cujo, AMC

7:00 a.m.Chasing Sleep, Chiller

8:00 a.m.Children of the Corn, AMC

9:00 a.m.Stephen King's Rose Red, SYFY

9:00 a.m.Lord of Darkness, Chiller

10:00 a.m.Tremors, AMC

11:00 a.m.Vile, Chiller

12:00 p.m.Tremors 2: Aftershocks, AMC

12:00 p.m.The Mummy's Shroud, TCM

1:00 p.m.Pumpkinhead 2, Chiller

2:15 p.m.Tremors 3: Back to Perfection, AMC

3:00 p.m.The Reaping, SYFY

3:00 p.m.388 Arletta Ave., Chiller

4:45 p.m.Tremors 4: The Legend Begins, AMC

5:00 p.m.The Fog(2005), SYFY

5:00 p.m.Black Water, Chiller

6:16 p.m.Warm Bodies, HBO2

7:00 p.m.The Thaw, Chiller

7:15 p.m.Tremors, AMC

9:00 p.m.The Messengers, Chiller

9:15 p.m.Tremors 2: Aftershocks, AMC

11:00 p.m.The Fog(2005), SYFY

11:30 p.m.Tremors 3: Back to Perfection, AMC

Sunday, October 19

12:45 a.m.Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy

2:00 a.m.Tremors 4: The Legend Begins, AMC

2:20 a.m.Constantine, HBO 2

3:25 a.m.Teeth,HBO Zone

5:00 a.m.Candyman: Farewell to the Flesh, AMC

8:00 a.m.The Howling, AMC

10:00 a.m.Pumpkinhead, AMC

10:15 a.m.The Conjuring, HBO Signature

10:30 a.m.The Uninvited, SYFY

12:00 p.m.Child's Play 2, AMC

12:30 p.m.The Reaping, SYFY

2:00 p.m.Child's Play 3, AMC

2:30 p.m.Let Me In, SYFY

3:00 p.m.Dead Genesis, Chiller

4:00 p.m.Bride of Chucky, AMC

5:00 p.m.Cirque du Freak: The Vampire's Assistant, SYFY

5:00 p.m.Spores, Chiller

6:00 p.m.Seed of Chucky, AMC

7:00 p.m.Re-Animator, Chiller

8:00 p.m.Army of Darkness, IFC

9:00 p.m.Lost Souls, SYFY

9:00 p.m.Day of the Dead, Chiller

9:45 p.m.28 Weeks Later, IFC

10:00 p.m.Aliens, Sundance

11:00 p.m.The Revenant, SYFY

11:35 p.m.The Conjuring, HBO Signature

Monday, October 20

1:00 a.m.Aliens, Sundance

1:30 a.m.Lost Souls, SYFY

2:00 a.m.The Hills Have Eyes(2006), HBO2

3:30 a.m.The Uninvited, SYFY

3:45 a.m.Idle Hands, HBO Comedy

3:50 a.m.Fallen, HBO 2

9:00 a.m.Friday the 13th(1980), AMC

10:45 a.m.Army of Darkness, IFC

11:00 a.m.Friday the 13th, Part 2, AMC

12:30 p.m.ATM, IFC

1:00 p.m.Friday the 13th - Part III, AMC

1:00 p.m.Manhunter, Showtime

2:10 p.m.Warm Bodies, HBO Comedy

2:30 p.m.The Revenant, SYFY

2:30 p.m.An American Haunting, IFC

3:00 p.m.Friday the 13th: The Final Chapter, AMC

3:00 p.m.Open House, Chiller

4:30 p.m.Stir of Echoes: The Homecoming, IFC

5:00 p.m.Friday the 13th, AMC

5:00 p.m.Hostel Part II, SYFY

5:00 p.m.Horsemen, Chiller

6:30 p.m.Halloween(2007), IFC

7:00 p.m.Friday the 13th, Part 2, AMC

7:00 p.m.Saw VII, SYFY

7:00 p.m.The Moth Diaries, Chiller

9:00 p.m.Friday the 13th - Part III, AMC

9:00 p.m.Starve, SYFY

9:00 p.m.Zombie Strippers, IFC

9:00 p.m.After Dusk They Come, Chiller

11:00 p.m.Friday the 13th: The Final Chapter, AMC

11:15 p.m.Halloween(2007), IFC

Tuesday, October 21

12:00 a.m.Hostel, Showtime

1:00 a.m.Friday the 13th --- A New Beginning, AMC

2:25 a.m.Teeth,HBO Signature

3:00 a.m.Friday the 13th, Part VI: Jason Lives, AMC

5:00 a.m.War of the Colossal Beast, AMC

6:00 a.m.Cry Wolf, HBO

7:40 a.m.Fallen, HBO Zone

9:00 a.m.Friday the 13th: The Final Chapter, AMC

11:00 a.m.Friday the 13th --- A New Beginning, AMC

11:00 a.m.The Witches,HBO Family

1:00 p.m.Friday the 13th, Part VI: Jason Lives, AMC

3:00 p.m.Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan, AMC

3:00 p.m.Resurrection County, Chiller

3:30 p.m.Warm Bodies, HBO2

5:00 p.m.Deadwood, Chiller

5:15 p.m.Jason Goes to Hell: The Final Friday, AMC

7:00 p.m.Days of Darkness, Chiller

7:00 p.m.The Witches,HBO Family

7:15 p.m.Jason X, AMC

9:00 p.m.Rise: Blood Hunter, Chiller

9:15 p.m.Friday the 13th(2009), AMC

10:00 p.m.Stir of Echoes, Sundance

11:15 p.m.Friday the 13th(1980), AMC

Wednesday, October 22

12:00 a.m.Constantine, HBO Zone

1:15 a.m.Friday the 13th, Part 2, AMC

1:25 a.m.Red Dragon, HBO 2

1:30 a.m.Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy

2:00 a.m.My Bloody Valentine, SYFY

3:15 a.m.Friday the 13th - Part III, AMC

4:00 a.m.The Transparent Man, TCM

5:15 a.m.Violent Midnight, AMC

5:30 a.m.Corridors of Blood, AMC

9:00 a.m.Slaughter of the Vampires, AMC

9:30 a.m.How to Make a Monster, AMC

9:45 a.m.The Funhouse, AMC

12:00 p.m.Freddy's Dead: The Final Nightmare, AMC

2:00 p.m.The Fog(1980), AMC

3:00 p.m.Soul Survivors, Chiller

4:00 p.m.Survival of the Dead, AMC

5:00 p.m.Nine Miles Down, Chiller

6:00 p.m.Land of the Dead, AMC

7:00 p.m.A House in the Hills, Chiller

8:00 p.m.Lake Placid, AMC

9:00 p.m.Beneath, Chiller

9:30 p.m.Stoker, HBO Signature

10:00 p.m.House on Haunted Hill(1999), AMC

Thursday, October 23

12:00 a.m.Return to House on Haunted Hill, AMC

1:00 a.m.Pulse, SYFY

1:45 a.m.An American Werewolf in Paris, AMC

2:15 a.m.The Fog, TCM

3:00 a.m.Psychosis, SYFY

4:00 a.m.Puppet Master, AMC

4:15 a.m.Sleepy Hollow, HBO

6:00 a.m.Night of the Lepus, TCM

8:00 a.m.Pulse, SYFY

9:00 a.m.Eight Legged Freaks, AMC

10:00 a.m.The Haunting in Connecticut, SYFY

11:30 a.m.Lake Placid, AMC

12:00 p.m.Stephen King's Rose Red, SYFY

12:50 p.m.Warm Bodies, HBO Zone

1:30 p.m.Cujo, AMC

3:00 p.m.The New Kids, Chiller

3:30 p.m.I Know What You Did Last Summer, AMC

3:45 p.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy

5:00 p.m.Christine, Chiller

6:00 p.m.Thirteen Ghosts, AMC

6:00 p.m.Lost Souls, SYFY

7:00 p.m.Children of the Living Dead, Chiller

8:00 p.m.A Nightmare on Elm Street(2010), AMC

8:00 p.m.The Innocents, TCM

8:15 p.m.Warm Bodies, HBO Zone

9:00 p.m.976-Evil, Chiller

10:00 p.m.The Uninvited, TCM

10:00 p.m.Ghost Ship, AMC

Friday, October 24

12:00 a.m.Scream 3, AMC

12:10 a.m.Lost Souls, SYFY

2:00 a.m.Night of Dark Shadows, TCM

2:10 a.m.The Haunting in Connecticut, SYFY

2:30 a.m.Deep Blue Sea, AMC

4:00 a.m.The Others, TCM

4:10 a.m.Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY

7:00 a.m.Bled, Chiller

9:00 a.m.Scream 3, AMC

9:00 a.m.Paintball, Chiller

9:30 a.m.Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY

11:00 a.m.House Hunting, Chiller

11:30 a.m.The Dead, SYFY

11:30 a.m.Ghost Ship, AMC

1:00 p.m.Seventh Moon, Chiller

1:30 p.m.Firestarter, AMC

1:45 p.m.Constantine, HBO Zone

3:00 p.m.Headspace, Chiller

3:30 p.m.Cry Wolf, HBO

4:00 p.m.The Omen(1976), AMC

5:00 p.m.Take Shelter, Chiller

6:30 p.m.Damien: Omen II, AMC

7:00 p.m.Red Mist, Chiller

9:00 p.m.Omen III: The Final Conflict, AMC

9:00 p.m.Acolytes, Chiller

Saturday, October 25

1:00 a.m.Tales from the Crypt Presents Bordello of Blood, HBO2

1:30 a.m.Hide and Seek(2005), AMC

2:05 a.m.The Hills Have Eyes(2006), HBO Zone

3:00 a.m.Dead Season, SYFY

6:00 a.m.Graveyard Shift, AMC

7:00 a.m.Razortooth, Chiller

7:15 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone

8:00 a.m.Christine, AMC

9:00 a.m.Dead Season, SYFY

9:00 a.m.Priest, Chiller

10:00 a.m.Friday the 13th(2009), AMC

11:00 a.m.Cravings, Chiller

12:00 p.m.A Nightmare on Elm Street(2010), AMC

12:15 p.m.Blood from the Mummy's Tomb, TCM

1:00 p.m.The Bunnyman Massacre, Chiller

1:30 p.m.Warm Bodies, HBO Comedy

2:00 p.m.Child's Play 2, AMC

3:00 p.m.Texas Chainsaw Massacre(1974), SYFY

3:00 p.m.The Crazies(1973), Chiller

4:00 p.m.Child's Play 3, AMC

4:30 p.m.Mad Love, TCM

5:00 p.m.Texas Chainsaw Massacre(2003), SYFY

5:00 p.m.Ghostmaker, Chiller

5:45 p.m.The Birds, TCM

6:00 p.m.Bride of Chucky, AMC

7:00 p.m.The Conjuring, HBO Signature

7:00 p.m.Battle of the Damned, SYFY

7:00 p.m.Candyman III, Chiller

8:00 p.m.Seed of Chucky, AMC

8:00 p.m.The Haunting, TCM

9:00 p.m.They Live, Sundance

9:00 p.m.Resident Evil: Extinction, SYFY

9:00 p.m.Wicked Little Things, Chiller

10:00 p.m.Child's Play 2, AMC

10:00 p.m.The Village of the Damned, TCM

11:00 p.m.Stoker, HBO Signature

11:00 p.m.The Dead Zone, Sundance

11:00 p.m.Texas Chainsaw Massacre(2003), SYFY

11:30 p.m.The Curse of Frankenstein, TCM

Sunday, October 26

12:00 a.m.Child's Play 3, AMC

1:00 a.m.Texas Chainsaw Massacre(1974), SYFY

1:15 a.m.They Live, Sundance

2:00 a.m.Bride of Chucky, AMC

2:10 p.m.The Witches, HBO Family

3:15 a.m.The Dead Zone, Sundance

4:00 a.m.Seed of Chucky, AMC

7:45 a.m.Tremors, AMC

9:45 a.m.Tremors 2: Aftershocks, AMC

10:30 a.m.30 Days of Night, SYFY

12:00 p.m.Tremors 3: Back to Perfection, AMC

1:00 p.m.30 Days of Night: Dark Days, SYFY

2:10 p.m.The Witches,HBO Family

2:30 p.m.Tremors 4: The Legend Begins, AMC

3:00 p.m.Battle of the Damned, SYFY

3:00 p.m.Dark Mirror, Chiller

5:00 p.m.Tremors, AMC

5:00 p.m.The Reaping, SYFY

5:00 p.m.Scary or Die, Chiller

6:20 p.m.Warm Bodies, HBO Zone

7:00 p.m.Resident Evil: Extinction, SYFY

7:00 p.m.Paranormal Entity, Chiller

8:00 p.m.Dr. Jekyll and Mr. Hyde, TCM

9:00 p.m.The Happening, SYFY

9:00 p.m.Let the Right One In, Chiller

11:00 p.m.The Fog, SYFY

Monday, October 27

12:45 a.m.The Monster, TCM

1:00 a.m.30 Days of Night, SYFY

1:15 a.m.Constantine, HBO2

2:25 a.m.Fallen, HBO Zone

3:30 a.m.30 Days of Night: Dark Days, SYFY

4:50 a.m.Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy

6:05 a.m.Constantine, HBO Zone

8:00 a.m.Fallen, HBO2

9:00 a.m.War of the Colossal Beast, AMC

10:00 a.m.Riding the Bullet, AMC

11:00 a.m.The Cursed, SYFY

12:00 p.m.Dreamcatcher, AMC

3:00 p.m.Ghost Ship, AMC

3:00 p.m.The Reaping, SYFY

3:00 p.m.Gacy, Chiller

5:00 p.m.House on Haunted Hill(1999), AMC

5:00 p.m.The Fog(2005), SYFY

5:00 p.m.Episode 50, Chiller

6:30 p.m.The Last Exorcism Part II, Showtime

7:00 p.m.Halloween(1978), AMC

7:00 p.m.The Happening, SYFY

7:00 p.m.Playback, Chiller

9:00 p.m.Halloween II(1981), AMC

9:00 p.m.The Crazies(2010), SYFY

9:00 p.m.Open House, Chiller

11:00 p.m.Halloween(1978), AMC

11:00 p.m.Lost Souls, SYFY

Tuesday, October 28

1:00 a.m.Thirteen Ghosts, AMC

1:00 a.m.The Cursed, SYFY

1:10 a.m.Poltergeist III, HBO Zone

3:00 a.m.Dreamcatcher, AMC

6:00 a.m.Nosferatu, TCM

7:45 a.m.The Vampire Bat, TCM

8:30 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy

9:00 a.m.Thinner, AMC

9:00 a.m.Dead Men Walk, TCM

10:15 a.m.Isle of the Dead, TCM

11:00 a.m.Lake Placid, AMC

11:45 a.m.The Return of the Vampire, TCM

1:00 p.m.Friday the 13th(2009), AMC

1:00 p.m.House Of Dark Shadows, TCM

3:00 p.m.Tremors, AMC

3:00 p.m.Horror of Dracula, TCM

3:00 p.m.Don't Be Afraid of the Dark, Chiller

3:15 p.m.Warm Bodies, HBO Comedy

4:30 p.m.Dracula, Prince of Darkness, TCM

5:00 p.m.Pumpkinhead, AMC

5:00 p.m.Wolf Moon, Chiller

6:15 p.m.Dracula Has Risen from the Grave, TCM

7:00 p.m.Halloween II(1981), AMC

7:00 p.m.Twisted Sisters, Chiller

8:00 p.m.Dead of Night, TCM

9:00 p.m.Halloween III: Season of the Witch, AMC

9:00 p.m.Left for Dead, Chiller

10:00 p.m.Twice-Told Tales, TCM

11:00 p.m.Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC

11:15 p.m.Red Dragon, HBO Zone

11:55 p.m.The Conjuring, HBO Signature

Wednesday, October 29

12:15 a.m.Kwaidan, TCM

1:00 a.m.Child's Play 2, AMC

2:00 a.m.Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY

3:00 a.m.Child's Play 3, AMC

3:00 a.m.The House That Dripped Blood, TCM

3:30 a.m.The Hills Have Eyes(2006), HBO Zone

4:50 a.m.Idle Hands, HBO Comedy

5:00 a.m.Torture Garden, TCM

9:00 a.m.Swamp Thing, AMC

11:00 a.m.A Nightmare on Elm Street(2010), AMC

1:00 p.m.Children of the Corn, AMC

3:00 p.m.Bride of Chucky, AMC

3:00 p.m.Vanishing on 7th Street, Chiller

4:00 p.m.Cry Wolf, HBO

5:00 p.m.Seed of Chucky, AMC

5:00 p.m.Cold Storage, Chiller

7:00 p.m.Aliens, Sundance

7:00 p.m.Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC

7:00 p.m.American Psycho 2, Chiller

8:00 p.m.Psycho, TCM

9:00 p.m.Day of the Dead 2: Contagium, Chiller

Thursday, October 30

9:00 a.m.Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone

9:00 a.m.Halloween(1978), AMC

11:00 a.m.Halloween II(1981), AMC

1:00 p.m.Halloween: Season of the Witch, AMC

2:15 p.m.Warm Bodies, HBO2

3:00 p.m.Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC

3:00 p.m.Hidden, Chiller

4:00 p.m.Texas Chainsaw Massacre(1974), SYFY

5:00 p.m.Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, AMC

5:00 p.m.Mischief Night, Chiller

6:00 p.m.Texas Chainsaw Massacre(2003), SYFY

7:00 p.m.Halloween 6: The Curse of Michael Myers, AMC

7:00 p.m.Urban Legends: Bloody Mary, Chiller

8:00 p.m.House on Haunted Hill, TCM

9:00 a.m.Halloween(1978), AMC

9:00 p.m.Happy Birthday to Me, Chiller

9:30 p.m.The Legend of Hell House, TCM

11:00 p.m.Halloween II(1981), AMC

11:15 p.m.13 Ghosts, TCM

Friday, October 31

12:10 a.m.Saw VII, SYFY

1:00 a.m.Halloween III: Season of the Witch, AMC

1:00 a.m.The Haunting, TCM

1:30 a.m.Hostel, Showtime

2:10 a.m.Hostel Part II, SYFY

3:00 a.m.Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC

3:00 a.m.Burnt Offerings, TCM

7:00 a.m.Mark of the Vampire, TCM

7:00 a.m.Troll 2, Chiller

8:15 a.m.The Devil-Doll, TCM

9:00 a.m.Christine, Chiller

9:00 a.m.Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC

9:45 a.m.I Walked With a Zombie, TCM

11:00 a.m.Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, AMC

11:00 a.m.30 Days of Night, SYFY

11:00 a.m.Vacancy, Chiller

11:00 a.m.The Witches,HBO Family

12:15 p.m.The Tingler, TCM

1:00 p.m.Halloween 6: The Curse of Michael Myers, AMC

1:00 p.m.Vacancy 2: The First Cut, Chiller

1:30 p.m.Texas Chainsaw Massacre(1974), SYFY

3:00 p.m.Waxwork, Chiller

3:00 p.m.Halloween(1978), AMC

3:15 p.m.Dementia 13, TCM

3:30 p.m.Texas Chainsaw Massacre(2003), SYFY

4:45 p.m.Carnival of Souls, TCM

5:00 p.m.Flatliners, Chiller

5:00 p.m.Halloween II(1981), AMC

5:30 p.m.Halloween II(2009), SYFY

6:15 p.m.Repulsion, TCM

7:00 p.m.Halloween III: Season of the Witch, AMC

7:00 p.m.Urban Legend, Chiller

7:00 p.m.The Witches,HBO Family

8:00 p.m.Night of the Living Dead, TCM

8:30 p.m.Warm Bodies, HBO Comedy

9:00 p.m.Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC

9:00 p.m.The Conjuring, HBO

9:00 p.m.Urban Legends: Final Cut

10:00 p.m.Curse of the Living Demon, TCM

10:15 p.m.Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy

11:00 p.m.Vacancy, Chiller

11:00 p.m.The Hills Have Eyes(2006), HBO Zone

11:45 p.m.Idle Hands, HBO Comedy

11:45 p.m.House of Wax, TCM

Saturday, November 1

1:00 a.m.Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, AMC

1:00 a.m.Halloween II(2009), SYFY

1:00 p.m.Christine, Chiller

1:30 a.m.Poltergeist, TCM

3:00 a.m.Waxwork, Chiller

3:00 p.m.Halloween 6: The Curse of Michael Myers, AMC

3:30 a.m.30 Days of Night, SYFY

3:30 a.m.Strait-Jacket, TCM

5:15 a.m.Eyes Without a Face, TCM

6:45 a.m.Doctor X, TCM

8:15 a.m.Dr. Jekyll and Mr. Hyde, TCM


HTThe Atlantic

Related Stories